• Dolar 6,0802
    Euro 6,5639
  • Altın 313.542
    Bist 118880
  • Mersin

İlginizi Çekebilir

Köprüden atlayan bekçinin cansız bedeni bulundu

Estetik kursları kadınlara istihdam kapısı açıyor

Toroslar Belediyesi, ürettiği kent mobilyalarıyla ilçeyi güzelleştiriyor

Toroslar EDAŞ'tan Mersin'e 180 milyon liralık yatırım

Tarsus'ta trafik kazası: 2 yaralı

Yeşilboğaz: "Çocuklar hangi davranışın suç olduğunu bilmiyor"

YÜKSEK LİSANSLI TERZİ

Mersin’in Erdemli ilçesinde, 2004 yılında Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olan ve ardından yüksek lisansını tamamlayan Zübeyde Akbul Oyma(44), aradan geçen 15 yıl boyunca atanamayınca mikro kredi kullanarak terzi dükkânı açtı.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, 2004 yılında Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olan ve ardından yüksek lisansını tamamlayan Zübeyde Akbul Oyma(44), aradan geçen 15 yıl boyunca atanamayınca mikro kredi kullanarak terzi dükkânı açtı.

Erdemli’nin merkez mahallesinde oturan evli ve 2 çocuk annesi Zübeyde Akbul Oyma, Üniversiteyi bitirmesinin ardından girdiği KPSS sınavları sonucunda atanamayınca, arkadaşı Şerife Çetinel(42) ile birlikte mikro kredi kullanarak terzi dükkanı açtı. İş yerleri açılışını İlçe Kaymakamı Avni Kula ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu birlikte yaptı.

KAYMAKAM KULA TEBRİK ETTİ

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mikro kredi kullanarak örnek bir girişimcilik gösteren Zübeyde Akbul Oyma ve Şerife Çetinel’li tebrik ederek kutladı. Kaymakam Kula, “ Üretim yapmak ve çalışmak çok güzel bir şey. Bayanlarımız ev ekonomisine katkıda bulunmak ve çalışmak için terzi dükkanını açtılar. Bizlerde onların sevincine ortak olduk. Kendilerini kutluyor, bol kazançlı işler dilerim” dedi.

ATANAMAYINCA MECBUR KALDIM

2004 yılında Marmara Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan ve ardından 3 yılda Yüksek Lisansını tamamlayan Zübeyde Akbul Oyma, onca emek ve okumadan sonra atanamamak çok kötü bir duygu ve ardından mecbur kalarak başka alanda iş yapmak onca okumanın ve emeğin boşa gitmesine neden oluyor. Oyma, “ 2004 yılında Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Ardından yüksek lisansı tamamladım. Daha sonra 15 yıl boyunca KPSS sınavlarına girdim ve bir türlü atanamadım. Ben de bu arada 4 yıl süreyle Halk Eğitim Merkezinin açmış olduğu dikiş nakış kurslarına katıldım. Sonunda pes ettim ve kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Arkadaşım Şerife Çetinel ile birlikte Terzi dükkanı açmaya karar verdik. Mikro kredi desteği ile iş yerimizi açtık. Açılışımıza katılan Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve Mikro Kredi desteği Erdemli sorumlusu arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

ERDEMLİ’DE BİR İLK

Mikro Kredi Erdemli sorumlusu Zübeyde Sezer ise “ Erdemli’de ve Silifke’de bayanlarımızı mikro kredi hakkında bilgilendiriyoruz ve iş yeri için kullanmaları konusunda teşvik ediyoruz. Bize gelen müracaatların çoğunluğu önce iş yeri açıp daha sonra mikro kredi kullanmak isteyenlerden oluşuyordu. Ama bu sefer Zübeyde hanım Erdemli’de bir ilki başardı ve iş yeri açmadan önce bize müracaat etti. Bizde müracaatını inceledik ve iş yeri açması için 2 Bin TL. Mikro kredi desteği vererek Erdemli’de bir ilki gerçekleştirdik. Erdemli’de şimdiye kadar 170 iş yerine mikro kredi desteği verdik. Bizler bölgelerimizde saha çalışmalarımızda bilgilendirme yapıyoruz. Ancak ulaşamadığımız kişiler olursa Erdemli’deki yerimize gelerek bizden bilgi alabilirler. Zübeyde Akbul Oyma hanıma ve iş ortağı Şerife Çetinel hanıma hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.