• Dolar 6,7688
    Euro 7,6343
  • Altın 366.799
    Bist 110022
  • 16° Mersin

İlginizi Çekebilir

Mersin'de 2 katlı evin salonunun tavanı çöktü

Tatilciler Mersin'e gelmeye başladı

Bozön'deki eski ilkokul Bilim ve Teknoloji Eğitim Parkı oluyor

Deniz kaplumbağaları Mersin sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Büyükşehir Belediyesinin Tarsus'ta asfalt çalışmaları sürüyor

Tarsus'da 251 kök kenevir bitkisi ele geçirildi

YENİ AVUKATLIK TASARISI TARTIŞILIYOR

Erdemli Baro Temsilcisi Fahrettin Gürsoy, Avukatlık konunun da yapılması planlanan değişiklik hakkında basın açıklamasında bulundu. Gürsoy yaptığı açıklama da; Bir süredir kamuoyunda 1136 sayılı avukatlık kanununda değişiklik yapılacağına dair haberler yer almaktadır. Bu konu yıllardır ara sıra gündeme gelmektedir.

Erdemli Baro Temsilcisi Fahrettin Gürsoy, Avukatlık konunun da yapılması planlanan değişiklik hakkında basın açıklamasında bulundu. Gürsoy yaptığı açıklama da; Bir süredir kamuoyunda 1136 sayılı avukatlık kanununda değişiklik yapılacağına dair haberler yer almaktadır. Bu konu yıllardır ara sıra gündeme gelmektedir. Son olarak kısa bir süre önce Diyanet İşleri Başkanının bir açıklamasına karşı Ankara Barosunun karşı açıklaması  ile gündeme gelmiş ve devamında siyasi irade tarafından Avukatlık kanununun değiştirileceği belirtilmiş ve konu Adalet Bakanlığı, Barolar,Türkiye Barolar Birliği ve avukatlarca tartışılmaya başlanmıştır.

          Öncelikle belirtmek isteriz ki avukatların ve baroların gündeminde siyasi iradenin gündeme getirdiği anlamda bir kanun değişikliği çalışması ve bu yönde bir talebi bulunmamaktadır. Ancak sayısı her geçen gün artan ancak kalitesi düşen Hukuk Fakülteleri, avukatlık sınavı,CMK ve Adli Yardım ücret tarifeleri,geçim ve iş zorlukları,salgın sürecinde kapalı kalan avukatlık büroları gibi sorunlar avukatların ve baroların her zaman gündeminde olmuştur.

         Siyasi iradenin değişiklik sinyali vermesinden sonra ortaya bir kanun taslağı atılmış,tartışma başlatılmış, ancak daha sonra bu taslak bizzat sayın Adalet Bakanı tarafından yalanlanmıştır. Buna karşın TBMM.nde bir çalışma olduğu basına yansımıştır. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu da çalışmadan bilgisi olduğunu kamuoyuna açıklamıştır.

         TBMM.nde Avukatlık kanunu üzerinde çalışıldığının kesinleşmesi üzerine Barolar ve avukatlar arasındaki tartışma başlamış, karşılıklı açıklamalar yapılmıştır. Yapılan tartışmalar sonucunda içlerinde İstanbul,Ankara,İzmir, Adana,Antalya,Kayseri ve Mersin gibi tüm avukatların neredeyse % 80'ine yakınını temsil eden barolar ortak bir basın açıklaması ile Avukatlık Kanunu değişikliğine, gündemde olan çoklu baroya, baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına, 76 ve 95.maddelerin ve seçim sisteminin değiştirilmesine karşı olduklarını açıklamışlardır. Ayrıca kendilerini ilgilendiren bu konunun kendileri dışında hazırlanmasını ve kendilerine bilgi verilmemesini demokratik bulmamışlar, ülkemizin salgınla mücadele verdiği bu günlerde gündemin avukatlık kanununu değiştirmek değil, salgınla mücadele olması gereğini ifade  etmişlerdir.

         Başlangıçta sessiz kalan Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu ise 16.05.2020 tarihinde toplanarak baroların ortak açıklaması gibi kanun değişikliğine karşı olduklarını bildirmişler, alınan karara birlik başkanı Sayın Metin Feyzioğlu muhalefet şerhi koymuştur.

        Bu şekilde barolar ve avukatların kahir ekseriyeti ile Sayın Metin Feyzioğlu'nun muhalefetine rağmen TBB,barolar ve avukatlar bakımından konu kapanmıştır. Avukatlar kanunlarında yapılması düşünülen değişikliğe karşı ortak irade oluşturmuşlardır.

        Tarihsel seyirde baroların ve avukatların meslek sorunları dışında konuşmasından, siyasi söylemlerinden,insan hakları vurgusundan hep rahatsızlık duyulmuş sesleri kısılmaya çalışılmıştır. Elbette ki baroların ve avukatların suç işleme özgürlüğü bulunmamaktadır, biz böyle birşeyi asla talep etmeyiz. Suç işleyen,sınırlarını aşan baro yetkilileri ve avukatlar elbette ki soruşturulmalıdır, ancak birkaç istisnai durumu gerekçe yaparak kişileri soruşturmak yerine baroları susturmaya çalışmak kabul edilemez.

         Her şeyden önce şu hususun bilinmesi gerekir ki, barolar ve barolar birliği klasik bir sivil toplum kuruluşu, esnaf odası, ticaret, sanayi odası değildir. Barolar klasik sivil toplum örgütleri ile karşılaştırılamaz. Avukatlar bağımsız ve tarafsız yargısal faaliyetteki savunmanın temsilcileridir. Avukatlık kanununun 76.maddesinde "Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır." şeklinde tanımlanmış ve barolara özel görevler yüklenmiştir.Bu bakımdan baroların toplumu ilgilendiren, hukukun üstünlüğü,insan hakları gibi konularda görüş beyan etmelerine katlanmak gerekir”dedi.