• Dolar 6,7688
    Euro 7,6343
  • Altın 366.799
    Bist 110022
  • 16° Mersin

İlginizi Çekebilir

Mersin'de 2 katlı evin salonunun tavanı çöktü

Tatilciler Mersin'e gelmeye başladı

Bozön'deki eski ilkokul Bilim ve Teknoloji Eğitim Parkı oluyor

Deniz kaplumbağaları Mersin sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Büyükşehir Belediyesinin Tarsus'ta asfalt çalışmaları sürüyor

Tarsus'da 251 kök kenevir bitkisi ele geçirildi

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER SÜREKLİLİK İSTİYOR

Mersin’in Erdemli ilçesinde, İŞKUR bünyesinde kura ile Toplum Yararına Programı kapsamında işe alınan özel güvenlik görevlileri, 30 Haziranda sona erecek görev süresinin ardından işsiz kalacaklarını söyleyerek, artık geçici güvenlik değil sürekli güvenlik istediklerini söylediler.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, İŞKUR bünyesinde kura ile Toplum Yararına Programı kapsamında işe alınan özel güvenlik görevlileri, 30 Haziranda sona erecek görev süresinin ardından işsiz kalacaklarını söyleyerek, artık geçici güvenlik değil sürekli güvenlik istediklerini söylediler.

Erdemli’de bir grup özel güvenlikçi bir araya gelerek,  İŞKUR üzerinden Toplum Yararına Program kapsamında işbaşı yapmanın ne kadar sevindirici olsa da, 30 Haziranda sona erecek olan görev süresi için üzüntülü olduklarını söylediler. Özel güvenlikçiler kadro değil, sürekli güvenlik isteklerinin yerine getirilebilmesi için yetkililerden yardım beklediklerini ifade ettiler.

 30 HAZİRANDA İŞSİZ KALMAK İSTEMİYORUZ

Erdemli’de bir okulda özel güvenlik olarak çalışan Ayşe Makça(35) “İşkur tarafından TYP kapsamında MEB’e bağlı devlet okullarında göreve başladık. Bizler, okulda çalışan güvenlikler 24 ay çalışma sınırı getirilen süreli işçilerdir. Çalışma süremizin kısıtlı olması biz güvenlik görevlileri için sıkıntı oluşturmaktadır. Özel güvenlikçiler kadro istemiyor ama süreklilik istiyor. 30 Haziranda süremiz doluyor ve işten çıkacağız. Ama bu bizi çok üzüyor. Ben ve arkadaşlarım 30 Haziranda işsiz kalmak istemiyoruz.” Dedi.

GÜVENLİK DEĞİŞİKLİĞİ İYİ DEĞİL

Erdemli’de okulda özel güvenlik olarak çalışan Hilmi Yılmaz(38), “ Çalışmakta olduğumuz okullardaki nerdeyse tüm öğrencileri, öğretmen ve velileri yakından tanıyor, okula nereden bir tehlike gelir, çevrede kuruma ve öğrenciye zarar verebilecek hangi tür etkenler var çok iyi biliyoruz. Ancak 30 Haziran ayı yaklaştıkça strese giriyor işsiz kalacağımızı düşünerek üzülüyoruz.  Şuanda Türkiye’de 30 bin özel güvenlikçi var. Bu insanlar 30 Haziranda işsiz kalacak. Bizler işsiz kalmak istemiyoruz. Artık süreklilik istiyoruz. Bizlere yardımcı olunmasını istiyoruz” dedi.

Okulda özel güvenlik olarak çalışan Bünyamin Cengiz ise, “ bizler okullarda görev yapıyoruz. Özel güvenliğin her yıl değişmesi okullar içinde kötü. Yeni gelen arkadaş en az 6 ayda okulu ve öğrencileri tanıyor. Geçici değil sürekli olsa herkes daha rahat edecek. Bizler sürekli iş istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından özel güvenlikçiler ellerinde süreklilik isteme taleplerini yazan kağıtları tutarak “geçici değil sürekli güvenlik” istiyoruz diyerek dağıldılar.