• Dolar 12,9437
    Euro 14,524
  • Altın 745.297
    Bist 1831.57
  • ° Mersin

İlginizi Çekebilir

Sinema ve dizi oyuncusu Ayberk Pekcan Mersin'de hayatını kaybetti

Öğrenci Çalışma Merkezinde çay, kahve ve internet ücretsiz

Mersin'de yoğun kar yolları kapattı, mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı

Mersinli gazeteciler Uğur Mumcu'yu andı.

Toroslar'da trafo ve sosyal tesisler sanat eserine dönüşüyor

Mersin'de "Yetenek Dönüşüm" projesi hayata geçti

ERDEMLİ’DE TROPİKAL MEYVE FİDANCILIĞI KURULDU

Mersin’in Erdemli ilçesinde, genç Çiftçi Mustafa Şevk (31) tarafından 35 dönüm arazide üretimi yapılan Güney Amerika ve Güney Asya kökenli tropikal meyve fidanları, alternatif ürün arayışında olan vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, genç Çiftçi Mustafa Şevk (31) tarafından 35 dönüm arazide üretimi yapılan Güney Amerika ve Güney Asya kökenli tropikal meyve fidanları, alternatif ürün arayışında olan vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Erdemli’de son yıllarda narenciye’ye alternatif ürün olarak çiftçiler tarafından dikimi yapılan Avakado, Ejder meyvesi, mango, papaya gibi tropikal meyve fidancılığı üreticilerini de mutlu ediyor.

15 ÇEŞİT TROPİKAL MEYVE FİDANI ÜRETİYOR

Erdemli’de yaşayan Genç çiftçi Mustafa Şevk , kiraladığı 35 dönüm alanda kurduğu tropikal ve suptropikal meyve fidanlığında 15 çeşit Güney Amerika ve Güney Asya meyve fidanı üretimi yaparak, yurtiçine satış yapıyor.

Mustafa Şevk, “ Türkiye’de çiftçilerimiz artık üretmiş oldukları ürünlerden ziyade alternatif ürün arayışına gidiyorlar. Bende internette araştırma yaptım ve son yıllarda çiftçiler tarafından rağbet gören ve bölgemiz ikliminin çok uygun olduğu tropikal meyve fidanı yetiştiriciliği yapmaya karar verdim. 35 dönüm arazi kiraladık ve yurtdışından ve yurtiçinden temin etmiş olduğumuz Güney Amerika ve Güney Asya kökenli olan tropikal meyve fidancılığına başladık. Şuanda seralarımızda 15 çeşit tropikal meyve fidanı bulunuyor. Bunların arasında Avakado, Mango, Papaya, Passiflora, Pitaya, şeker otu gibi meyve çeşitlerinden fidanlarımız bulunuyor.

ÇİFTÇİLERDEN İLGİ BÜYÜK

Erdemli’de ve özellikle Antalya bölgesinden çiftçilerimiz fidanlığımıza gelerek istedikleri meyve fidanlarını alabiliyorlar. Artık sebze ve klasik üretimden ziyade daha çok gelir getiren ve maliyeti düşük üretime çiftçiler yöneliyor. Ben tropikal meyve fidanları yetiştirdiğim için çok mutluyum.

Bizler burada uzman mühendisler tarafından aşılama ve yetiştirme yapmakla birlikte çiftçilerimize de meyve yetiştiriciliği konusunda bilgi verebiliyoruz. Ülkemizde artık meyve üretim çeşidi artmaktadır. Özellikle tropikal meyve’ye ilgi daha da artıyor. Bizlerde bu üretime destek vermek ve çiftçimize alternatif ürün çeşidi sunarak çiftçilerimize destek oluyoruz” dedi.