• Dolar 7,4288
    Euro 9,0366
  • Altın 421.012
    Bist 1488.21
  • Mersin

İlginizi Çekebilir

Sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan yaşlı kadın ölümden döndü

Hırsızlık zanlıları kaza sonrası tamirciye gidince yakayı ele verdi

Erdemli Belediyesi, yılda 14 bin gül fidesi üretiyor

İzinsiz kazı yapan şahıslar jandarma ekiplerince yakalandı

Av. Gökalp: “Büyü dolandırıcıları 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilir”

Hakan Canan Can: "Kırşehir Belediyespor maçından puan çıkartıp moral bulmak istiyoruz"

ERDEMLİ’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANIYOR

Mersin’in Erdemli ilçesinde sağlık çalışanlarına covid-19 aşısı yapılmaya başlandı. Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker,Sağlık Bakanlığı tarafından Erdemli’ye gelen 5 bin aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılıyor. Sağlık çalışanlarının ardından sırayla aşılar yapılmaya devam edecek” dedi.

Mersin’in Erdemli ilçesinde sağlık çalışanlarına covid-19 aşısı yapılmaya başlandı. Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker,Sağlık Bakanlığı tarafından Erdemli’ye gelen 5 bin aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılıyor. Sağlık çalışanlarının ardından sırayla aşılar yapılmaya devam edecek” dedi.

Uzun süredir insanların beklediği covid-19 aşısı artık sağlık çalışanları başta olmak üzere aşı yapılmaya başlandı. Erdemli Devlet Hastanesi çalışanları ilk gelen aşılarla aşılanmaya başlandı. Aşı için randevu alan sağlık çalışanları sırası gelen aşılanıyor.

Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker beraberinde Başhekim yardımcısı Dr. Mesut Yeşilova ile birlikte covid-19 aşısı polikliniğine giderek aşılama işlemlerini inceledi.

Başhekim Erman Eker, “Erdemli’ye gelen 5 bin aşımız özel güvenli ve korumalı alana alınarak muhafaza ediliyor. Öncelikle sağlık çalışanlarımıza aşı yapıyoruz. ilk iki gün içerisinde 600 sağlık çalışanına aşı yapıldı. Erdemli Devlet Hastanesinde 10 bölümde 20 hemşirenin görevli olduğu covid-19 aşı polikliniğinde aşılama işlemi yapılıyor. Bilindiği üzere ,bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi yaklaşık biryıldır etkisini devam ettirmektedir. Bu bir yıllık süre içerisinde gerek dünyada gerekse ülkemizde büyük sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler yaşanmıştır. Covid-19 virüsünden korunmak için insanlığın yüzyıllar boyunca alışageldiği yaşam düzeni değişmiş, insanlar yeni normal olarak nitelenen maske ve mesafeyi içeren yeni bir sosyal hayata uyum sağlamaya çalışmıştır.

                Zorlu geçen bu süreç sonunda birçok insan virüse yakalanmış, bazıları hayatını kaybetmiş; nihayetinde bilim insanlarının gayreti ile virüse karşı etkin aşılar geliştirilerek insanlığın hizmetine sunulmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından yılbaşından önce yurtdışından getirilen aşıların testleriBakanlığımızın uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarları tarafından yapılmıştır.Yapılan testlerin olumlu sonuçlanması neticesinde aşılara Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından acil kullanım onayı verilmiştir. Acil kullanım onayı alan aşılar, 13 Ocak 2021 tarihinde Sayın Bakanımız ve Bilim Kurulu üyelerine Ankara Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmış ve pandemiye karşı aşılama kampanyamız böylece başlamıştır.

                Covid-19 aşı kampanyasının ilk aşamasında; pandemi ile mücadelede ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları aşılanacaktır. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından sevkiyatı yapılan aşılarilimize gelmiş, planlama dâhilindeaile sağlığı merkezleri, yataklı kamu sağlık tesisleri, üniversite hastanesi ve özel yataklı sağlık tesislerine soğuk zincire riayet edilerek dağıtılmış olup uygun şartlarda muhafaza edilmektedir. 14 Ocak 2021 tarihi itibarı ile ilimizde de aşılama çalışmaları başlamıştır. İlk etapta bizzat sahada görev yapan (kamu-özel) sağlık çalışanları aşılanacak daha sonra sağlık sektöründe lojistik destek sağlayan diğer personelin aşılaması yapılacaktır.

                Sağlık personelinin aşılanması sonrasında Bilim Kurulu tarafından belirlenen öncelik sırasına göre vatandaşlarımızın aşılanmasına başlanılacaktır. Vatandaşlarımız Merkezi Hastane Randevu Sistemi (ALO 182 MHRS), Hayat Eve Sığar Uygulaması (HES)Ve E- Nabız uygulamasından kendi durumlarını takip edip sıraları geldiğinde randevu alarak aşılama sürecine dahil olacaklardır. Aşılar aile sağlığı merkezleri, kamu yataklı sağlık tesisleri, üniversite hastanesi ve özel yataklı sağlık tesislerinde randevu alınarak yapılacaktır. Her hangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için Müdürlüğümüz tarafından tüm önlemler alınmıştır.

                Yaygın ve etkin sağlık altyapımızın yan ısıra aşılama konusunda tecrübeli sağlık personelimiz ile birlikte bu süreci en iyi şekilde tamamlayacağımıza olan inancımız tamdır. Aşılama süreci tamamlanıncaya kadar kontrollü sosyal hayata devam etmemiz gerekmektedir” dedi.

Aşı olan sağlık çalışanları ise, “ aşılarımızı vurdurduk. Hiçbir rahatsızlık hissetmiyoruz. Çok şükür bundan sonra aşılar yapılacak ve bu virüsten kurtulacağız” dedi.