• Dolar 8,3672
    Euro 10,234
  • Altın 502.297
    Bist 1459.57
  • ° Mersin

İlginizi Çekebilir

Mersin sahilleri müsilaj tehlikesi altında

Akdeniz'de çocuklara yönelik ‘Sıfır Atık' temalı resim yarışması düzenlenecek

Okul servislerine sıkı denetim sürüyor

Mersin'de psikolojik sorunu olan şahıs karısı ve baldızını vurup intihar etti

Tarsus Belediyesi destek verdi, yerli pamuk hasadı yapıldı

Tezgahlar balıkla doldu taştı, fiyatlar yarı yarıya düştü

DOMATES SERASINI EJDER MEYVESİ SERASINA ÇEVİRDİ. DÖNÜMDEN 50 BİN TL. KAZANIYOR.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlanılan Pitaya’nın (Ejder meyvesi), tarlada tanesi 25 TL. den alıcı bulurken üreticisini de sevindiriyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlanılan Pitaya’nın (Ejder meyvesi), tarlada tanesi 25 TL. den alıcı bulurken üreticisini de sevindiriyor.

Türkiye’de ilk defa 2014 yılında ekimi yapılan Ejder meyvesi çiftçinin alternatif ürünleri arasında en çok kazandıranlar arasına girmeyi başardı. Bir dönüm seradan yaklaşık 40-50 Bin TL. arasında gelir elde eden üreticiler, Ejder meyvesinin kazandırdığını söylediler.

DOMATES SERASI YERİNE EJDER MEYVESİ

Erdemli’nin Tömük mahalesinde domates serasını Ejder meyvesi serasına çevirerek üretim yapan Bahire Timurtaş(45), “ 4 yıl önce domates seramız vardı ve gelirimiz çok düşüktü. Bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine alternatif ürün olarak Ejder meyvesi diktik. 3 yıldır Ejder meyvesinin hasadını yapıyoruz ve gerçekten çok mutluyuz. Bakımı çok kolay ve kazancı çok olan bir meyve. Şuanda dalında tanesini 25-30 TL. den satıyoruz. Pazar sorunumuz hiç yok. Bir dönümden yılda 40-50 Bin TL. arası gelir elde ediyoruz. Şuanda Ejder meyvesinin hasadı başladı ve seramızda Ejder meyvesi hasadı yapıyoruz. Ben bütün çiftçilerimize tavsiye ediyorum” dedi.

BAKIMI KOLAY MASRAFI AZ

Ziraat Mühendisi Mustafa Besili ise, “ Mersin’in iklimi dolayısı ile Asya ve Güney Amerika ülkelerinde yetiştirilen Ejder meyvesi çok rahatlıkla burada da yetiştirilebiliyor. Çiftçilerimizin alternatif ürün olarak dikimine başladığı Ejder meyvesi her geçen gün üretimi de artmaktadır. Mersin bölgesinde şuanda yaklaşık 130 dekarlık alanda üretim yapılıyor. Bu üretim miktarı gelecek yıllarda da daha da artacaktır. İlaçsız sadece doğal olarak yetiştirilen ve özellikle diyabet hastalarının çok tükettiği Ejder meyvesi, vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir meyve. Domates ve diğer sebzelere oranla kazancı çok olan Ejder meyvesi, üreticilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Bakımı kolay ve masrafı az olan Ejder meyvesinin bölgemizde daha çok yetiştirilmesi için çiftçilerimize yardımcı oluyoruz” dedi.

AMERİKAN ASKERLERİ EJDER MEYVESİ TÜKETİYOR

Ejder meyvesi üreticisi ve Tüccarı Zekeriya Akyar ise, “ Ejder meyvesi bölgemizde hızla üretimi yapılan bir meyve. Özellikle yurt dışından büyük talep gören Ejder Meyvesi, Rusya, Ukrayna, Irak gibi ülkelere ihracatı yapılıyor. Şuanda Ejder meyvesini Irak’ta bulunan Amerikan askerlerinin isteği üzerine Irak’a gönderiyoruz. Amerikalılar Ejder meyvesini çok seviyor. Tanesi 25-30 TL. den alınan Ejder meyvesi hem üreticisini sevindiriyor hem de tüccarını sevindiriyor. Ejder Meyvesi hasadı bölgemizde devam ediyor. Ben bütün üreticilerimize bol bereketli bir hasat sezonu diliyorum” dedi.