• Dolar 6,7688
    Euro 7,6343
  • Altın 366.799
    Bist 110022
  • 16° Mersin

İlginizi Çekebilir

Mersin'de 2 katlı evin salonunun tavanı çöktü

Tatilciler Mersin'e gelmeye başladı

Bozön'deki eski ilkokul Bilim ve Teknoloji Eğitim Parkı oluyor

Deniz kaplumbağaları Mersin sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Büyükşehir Belediyesinin Tarsus'ta asfalt çalışmaları sürüyor

Tarsus'da 251 kök kenevir bitkisi ele geçirildi

BU YIL KOVANLARDAN BAL AKACAK

Mersin’in Erdemli ilçesinde, Havaların ısınması ile birlikte Torosların zirvesine taşınan arı kovanlarında arılar bal yapmaya başladı. Bu yıl havanın yağışlı gitmesi nedeniyle çiçek sayısının artması ile birlikte bal rekoltesinin yüksek olması bekleniyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, Havaların ısınması ile birlikte Torosların zirvesine taşınan arı kovanlarında arılar bal yapmaya başladı. Bu yıl havanın yağışlı gitmesi nedeniyle çiçek sayısının artması ile birlikte bal rekoltesinin yüksek olması bekleniyor.

Erdemli’nin 2 bin500 rakımında Toros dağlarının zirvesinde bulunan Eğriçayır yaylasında arı yetiştiricileri arı kovanlarını konuşlandırdılar. Her yıl Mayıs ayının ortasında arı kovanlarını aşağı kesimden yüksek kesimlere çıkartan arıcılar, bu yıl rekoltenin ve bal kalitesinin çok yüksek alacağını düşünüyorlar. Dünyanın en iyi balının üretildiği Eğriçayı yaylasında bu yıl yaklaşık 20 ton bal üretiminin gerçekleşmesi bekleniyor. Havaların ısınması ile birlikte aşağı kesimlerden yukarı kesimlere arı kovanlarını taşıyan arıcılar, kovanlarını yerleştirerek bakımlarını yapıyorlar.

HERKES BALA DOYACAK

Erdemli’nin 2 bin 500 rakımlı Toros dağlarının eteklerinde yer alan Eğriçayır yaylasında arıcılıkla uğraşan Şahbaz Çay(70), “ bu yıl bereketli bir yıl olacak. Havaların yağışlı gitmesinden dolayı çiçek oranının fazla olması ile birlikte bal rekoltesinin bu yıl fazla olması bekleniyor. Ben bu dağlarda dedemden kalan arıcılık mesleğini devam ettiriyorum. Atalarımızın 300 yıl önce başlattığı arıcılık mesleğini yapıyoruz. Burası çok harika bir bölge. Balın en kalitelisi bu bölgelerde elde edilir. Bizler yazın buraya geliriz ve üç ay boyunca kovanlarımızla birlikte burada kalırız. Arılarımıza çocuklarımız gibi bakarız. Bu yıl havaların yağışlı gitmesi nedeniyle bal rekoltesinin ve kalitesinin çok yüksek olmasını bekliyoruz. Bu yıl tabiri caiz ise arı kovanlarından bal akacak ve herkes bal tüketecek” dedi.

YILDA 20 TON BAL ÜRETİLİYOR

Eğriçayır yaylasında arı kovanlarını konuşlandıran ve arıcılık yapan Murat Çay(38) ise “ bu yıl bal üretim yılı olacak. Burada yaklaşık 2000 çeşit çiçek ve bitki bulunuyor. Bu bitkilerden alınan gram gram ballar güzün sofralarımızı süslendirip tatlandıracak. Bereketli bir yıl olacağını düşünüyoruz. Eğriçayır bölgesinden bu yıl 20 ton civarında bal üretimi bekliyoruz. Biz bu balın 10 tonunu kendimiz elde edeceğimizi düşünüyoruz. Diğer 10 ton ise diğer arıcılar tarafından üretilmesi bekleniyor. Ben bütün arıcılarımıza bol bereketli bir sezon diliyorum” dedi.